Կարճատեսությունը ռեֆրակցիոն շեղում է, որը դժվարացնում է հեռավոր առարկաները հստակ տեսնելը: Թեև կարճատեսությունը սովորաբար սկսվում է մանկությունից, շատերը ձեռք են բերում այն ավելի ուշ: Մեծահասակների մոտ կարճատեսությունը կարող է առաջանալ մի շարք գործոններից, ինչպիսիք են՝ գենետիկան, շրջակա միջավայրի ազդեցությունը, ապրելակերպի փոփոխությունները և որոշակի առողջական խնդիրները, ինչպես նաև կատարակտի զարգացումը:
Կարճատեսության աճին նպաստող հիմնական գործոնը էկրանի դիմաց անցկացրած ժամանակն է: Ժամանակակից աշխարհում կյանքի անխուսափելի մաս են կազմում համակարգիչները, սմարթֆոնները և այլն, լինի դա առօրյա կյանքում, թե աշխատանքի և ուսման մեջ: Հետազոտությունները ցույց են տալիս ևս մեկ պատճառ, որը կարող է նպաստել կարճատեսության ցուցանիշների աճին, այն է բացօթյա զբոսանքի բացակայությունը:
Այնուամենայնիվ, կարճատեսությունը միակ մտահոգությունը չէ կապված էկրանի դիմաց երկար ժամանակ անցկացնելու հետ:
Աչքի թվային լարվածություն
. Սա մի խնդիր է, որին բախվում են թվային էկրանների կանոնավոր օգտագործողների առնվազն 50%-ը: Այնպիսի ախտանիշներ, ինչպիսիք են գլխացավը, մշուշոտ տեսողությունը և աչքերի ցավը կամ քորը, թվային աչքի լարվածության նշաններն են:
Չոր աչք
. Երբ կենտրոնանում ենք մոտիկ օբյեկտների վրա, օրինակ՝թվային էկրանի դիմաց աշխատելիս, մենք հակված ենք ավելի քիչ թարթել, ինչը կարող է հանգեցնել աչքերի մակերեսի չորացմանը: Չոր աչքի ախտանիշները կարող են տարբեր լինել, բայց սովորաբար ներառում են չորություն, կարմրություն, գրգռվածություն, արցունքահոսության, ցավ և երբեմն մշուշոտ տեսողություն:
Մեծահասակների մոտ առաջացած կարճատեսությունը կարող է զգալիորեն խաթարել առօրյա կյանքը, ազդելով ամեն ինչի վրա՝ կարդալուց մինչև մեքենա վարելը: Կարճատեսության առաջացմանը նպաստող գործոնները հասկանալը կարևոր է կանխարգելիչ միջոցառումներ ձեռնարկելու և ձեր տեսողությունը պաշտպանելու համար: Գենետիկան, շրջակա միջավայրի ազդեցությունը, ապրելակերպի ընտրությունը, աշխատանքային պայմանները և առողջական վիճակը նպաստում են մեծահասակների մոտ կարճատեսության զարգացման հավանականությանը: Իմանալով այս գործոնների մասին, մարդը կարող է ակտիվ քայլեր ձեռնարկել կանխարգելելու կարճատեսությունը: Կանխարգելիչ գործողությունների մեջ են մտնում աշխատանքի ընթացքում կանոնավոր ընդմիջումներ անելը, դրսում ավելի շատ ժամանակ անցկացնելը, առողջ ապրելակերպի, տեսողության հիգիենայի պահպանմանը և աչքի կանոնավոր ստուգումները:
Վաղ ախտորոշումը և կանխարգելումը կարևոր են կարճատեսության կառավարման և աչքերի երկարատև առողջության պահպանման համար: Մեր օրերում հասանելի են առաջադեմ ախտորոշիչ գործիքներ և բուժման եղանակներ, որոնք կօգնեն բուժել կարճատեսությունը: Աչքի կանոնավոր ստուգումները երաշխավորում են տեսողության ցանկացած փոփոխության վաղ հայտնաբերումը, ինչը թույլ է տալիս ժամանակին և արդյունավետ կանխարգելել վատթարացումը: Դուք կարող եք ստուգել ձեր տեսողությունը Դալիմեդ ԲԿ-ում, որտեղ մեր փորձառու մասնագետները կանցկացնեն ստուգումը բարձր հոգատարությամբ և մասնագիտական փորձառությամբ: