Ամեն օր քիչ քանակով մազեր կորցնելը համարվում է նորմալ, քանի որ այն մաս է կազմում ձեր մազերի բնական աճի ցիկլին: Մազերը սովորաբար կրկին աճում են, և դուք պահպանում եք մազերի լիարժեք քանակը: Սակայն հիվանդությունները, հորմոնալ փոփոխությունները, սթրեսը, ծերացումը և ժառանգական գործոնները կարող են խանգարել մազերի աճի ցիկլին՝ հանգեցնելով արտահայտված մազաթափության:
Մազաթափության տեսակները:
Կան սպիական և ոչ սպիական մազաթափության տեսակներ: Գործնականում հանդիպող տեսակները ներառում են.
Անդրոգենային ալոպեցիա
: Ժառանգական մազաթափություն, որը կարող է ազդել և՛ տղամարդկանց, և՛ կանանց վրա:
Ալոպեցիա արեատա
: Աուտոիմունային հիվանդություն, որը հանգեցնում է գլխի և մարմնի օջախային մազաթափության:
• Տելոգենային ալոպեցիա
: Մազերի արագ կորուստ, որը սովորաբար տեղի է ունենում ֆիզիկական կամ էմոցիոնալ սթրեսի կամ հորմոնալ փոփոխությունների պատճառով:
• Անագենային ալոպեցիա
: Մազերի արագ կորուստ, որը տեղի է ունենում որոշ բուժումների հետևանքով, օրինակ՝ քիմիոթերապիա:
Մազաթափության հիմնական պատճառները:
Մազաթափությունը կարող է առաջանալ տարբեր գործոններից.
• Ժառանգական մազաթափություն:
• Գլխամաշկի սնկային հիվանդություն:
• Ձիգ սանրվածքներ:
• Մազերի վնասակար խնամք (գունաբացում):
• Հորմոնալ փոփոխություններ:
• Որոշ դեղերի օգտագործում, քիմիաթերապիա:
• Թերսնուցում (վիտամինների և միներալների անբավարարություն):
• Սթրեսային իրավիճակներ:
• Վահանաձև գեղձի հիվանդություններ:
Մազաթափության ախտորոշումը:
Շատ կարևոր է ժամանակին դիմել բժշկի, ավելի ծանր հետևանքները կանխարգելելու համար: Վաղ հայտնաբերումնու բուժումը կօգնեն լուծել խնդիրները, նախքան դրանց բարդանալը: Մի սպասեք, որ իրավիճակը վատանա՝ այցելեք բժշկի, երբ նկատեք որևէ անսովոր փոփոխություն:
Մազաթափության ճիշտ ախտորոշման համար բժիշկը կարող է.
• Հարցնել ձեր ընտանիքում նախկինում մազաթափության դեպքերի մասին:
• Ստուգել ձեր բժշկական պատմությունը:
• Նշանակել որոշ անալիզներ:
• Ստուգել գլխամաշկը:
• Ծանր դեպքերում կատարել գլխամաշկի բիոպսիա:
Ի՞նչ է ասթման:
07 Մարտ 2025
Ասթման շնչառական ուղիների քրոնիկ բորբոքային հիվանդություն է որն ուղեկցվուվ է բրոնխների հիպերռեակտիվությամբ,ինչպես նաև բրոնխների ամբողջական կամ մասնակի դարձելի օբստրուկցիայի պարոքսիզմերով: Այն կարող է ազդել բոլոր տարիքի մարդկանց վրա, հաճախ սկսվելով մանկությունից, սակայն կարող է առաջին անգամ զարգանալ մեծահասակների մոտ։ Քանի որ ասթման երկարատև վիճակ է, այն պահանջում է շարունակական բժշկական հսկողություն։Որո՞նք են ասթմայի ախտանիշները: Ասթմայի առաջնային ախտանիշները ներառում են. • Սուլոց – շնչառության ժամանակ բարձր ձայն (սուլոց) • Շնչառության դժվարություն կամ շնչահեղձություն • Կրծքավանդակի սեղմման զգացում, որը նման է նրա շուրջը ձգվող ժապավենի • Հաճախակի հազ Որոշ դեպքերում ասթմայի ախտանիշները կարող են ժամանակավորապես վատթարանալ, ինչը կոչվում է ասթմայի նոպա: Ասթմայի նոպաների խթանող գործոնները: Որոշ գործոններ կարող են խթանել ասթմայի նոպան: Դրանք ներառում են՝ • Օդի աղտոտվածություն. արտաքին գործոնները, ինչպիսիք են գործարանների արտանետումները, մեքենաների արտանետումները և անտառային հրդեհների ծուխը, կարող են խորացնել ասթման: • Փոշու տիզ. մեր տներում առկա անտեսանելի վնասատուները կարող են ասթմա առաջացնել, հատկապես փոշու տիզերից ալերգիա ունեցողների մոտ: • Ֆիզիկական վարժություններ. ֆիզիկական ակտիվությունը կարող է որոշ անհատների մոտ ասթմայի նոպա առաջացնել: • Բորբոսը. խոնավ միջավայրում առաջանում է բորբոս, որը կարող է խթանել ասթմայի ախտանիշներ, նույնիսկ առանց բորբոսի նկատմամբ ալերգիայի: • Վնասատուներ. կենցաղային վնասատուները, ինչպիսիք են մրջյուններն և մկները, ասթմայի տարածված գործոններն են: • Ընտանի կենդանիներ. Կենդանիների մաշկի թեփը կարող է գրգռել շնչուղիները և զգայուն մարդկանց մոտ ասթմայի նոպաներ առաջացնել: • Ծխախոտի ծուխ. ծխախոտի ծխի ազդեցությունը, հատկապես փակ տարածքներում, մեծացնում է ասթմայի զարգացման վտանգը: • Ուժեղ քիմիական նյութեր կամ հոտեր. որոշ քիմիական նյութեր կամ բուրմունքներ կարող են նույնպես խթանել ասթմայի նոպա: