Ցածր հեմոգլոբինը մի վիճակ է, երբ ձեր հեմոգլոբինի մակարդակը նորմայից ցածր է: Հեմոգլոբինը պիտակուց է, որը գտնվում է արյան կարմիր բջիջներում և տեղափոխում է թթվածինը ամբողջ մարմնով, որն անհրաժեշտ է էներգիայի և բջիջների աշխատանքի համար: Ցածր հեմոգլոբինը կարող է տարբեր պատճառներ ունենալ, ինչպիսիք են՝ անեմիա կամ նույնիսկ քաղցկեղ: Երբ հեմոգլոբինի մակարդակը նվազում է, ձեր մարմինը պայքարում է բավարար քանակությամբ թթվածին ստանալու համար, ինչը հանգեցնում է հոգնածության և թուլության:Հեմոգլոբինի ցածր մակարդակի պատճառ կարող են դառնալ մի քանի գործոններ. • Ոսկրածուծի վրա ազդող պայմանների պատճառով մարմինը անբավարար արյան կարմիր բջիջներ է արտադրում: • Արյան կարմիր բջիջները ավելի արագ են մահանում, քան դրանք փոխարինվում են: • Վնասվածքներից, հիվանդություններից կամ այնպիսի պայմաններից, ինչպիսիք են ուժեղ դաշտանները կամ ներքին արյունահոսությունը (օրինակ՝ խոցերը) արյան կորուստը կարող է սպառել երկաթը և իջեցնել հեմոգլոբինը: • Երկաթի վատ կլանումը խանգարում է արյան կարմիր բջիջների արտադրությանը: • Էական սննդանյութերի պակասը, ինչպիսիք են երկաթը, վիտամին B12-ը և B9-ը, կարող են հանգեցնել ցածր հեմոգլոբինի:
Ամեն օր քիչ քանակով մազեր կորցնելը համարվում է նորմալ, քանի որ այն մաս է կազմում ձեր մազերի բնական աճի ցիկլին: Մազերը սովորաբար կրկին աճում են, և դուք պահպանում եք մազերի լիարժեք քանակը: Սակայն հիվանդությունները, հորմոնալ փոփոխությունները, սթրեսը, ծերացումը և ժառանգական գործոնները կարող են խանգարել մազերի աճի ցիկլին՝ հանգեցնելով արտահայտված մազաթափության:Մազաթափության տեսակները:Կան սպիական և ոչ սպիական մազաթափության տեսակներ: Գործնականում հանդիպող տեսակները ներառում են. • Անդրոգենային ալոպեցիա: Ժառանգական մազաթափություն, որը կարող է ազդել և՛ տղամարդկանց, և՛ կանանց վրա: • Ալոպեցիա արեատա: Աուտոիմունային հիվանդություն, որը հանգեցնում է գլխի և մարմնի օջախային մազաթափության: • Տելոգենային ալոպեցիա: Մազերի արագ կորուստ, որը սովորաբար տեղի է ունենում ֆիզիկական կամ էմոցիոնալ սթրեսի կամ հորմոնալ փոփոխությունների պատճառով: • Անագենային ալոպեցիա: Մազերի արագ կորուստ, որը տեղի է ունենում որոշ բուժումների հետևանքով, օրինակ՝ քիմիոթերապիա: Մազաթափության հիմնական պատճառները: Մազաթափությունը կարող է առաջանալ տարբեր գործոններից. • Ժառանգական մազաթափություն: • Գլխամաշկի սնկային հիվանդություն: • Ձիգ սանրվածքներ: • Մազերի վնասակար խնամք (գունաբացում): • Հորմոնալ փոփոխություններ: • Որոշ դեղերի օգտագործում, քիմիաթերապիա: • Թերսնուցում (վիտամինների և միներալների անբավարարություն): • Սթրեսային իրավիճակներ: • Վահանաձև գեղձի հիվանդություններ: Մազաթափության ախտորոշումը: Շատ կարևոր է ժամանակին դիմել բժշկի, ավելի ծանր հետևանքները կանխարգելելու համար: Վաղ հայտնաբերումնու բուժումը կօգնեն լուծել խնդիրները, նախքան դրանց բարդանալը: Մի սպասեք, որ իրավիճակը վատանա՝ այցելեք բժշկի, երբ նկատեք որևէ անսովոր փոփոխություն:Մազաթափության ճիշտ ախտորոշման համար բժիշկը կարող է. • Հարցնել ձեր ընտանիքում նախկինում մազաթափության դեպքերի մասին: • Ստուգել ձեր բժշկական պատմությունը: • Նշանակել որոշ անալիզներ: • Ստուգել գլխամաշկը: • Ծանր դեպքերում կատարել գլխամաշկի բիոպսիա: